Highest rated films

  • Dune

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Clueless

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 654 Films watched
  • 54.5 Average per month
  • 12.6 Average per week

Milestones

First Film

Inland Empire

Jan 1

Most Watched

The Card Counter

4 times

Dune

3 times

No Time to Die

twice

The Last Duel

twice

Fargo

twice

Last Film

Magic Mike XXL

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
252 films
Thriller
221 films
Action
170 films
Horror
165 films
Crime
152 films
Comedy
132 films
Mystery
94 films
Sci Fi
72 films
Adventure
71 films
Fantasy
52 films
USA
497 films
UK
89 films
France
49 films
Japan
29 films
Canada
29 films
Germany
26 films
Italy
24 films
China
13 films
Mexico
9 films
Hong Kong
9 films
English
568 films
French
64 films
Spanish
56 films
Italian
51 films
German
42 films
Japanese
37 films
Russian
24 films
Chinese
18 films
Latin
18 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 276 Added 805

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

josh’s most liked review

Another Round

Another Round

★★★★

me and the fellas when the vaccine drops.

More reviews

josh’s most liked list

Bacurau
The Wild Goose Lake
Da 5 Bloods

BEST FILMS OF 2020

I forgot to drop this list at the end of the year like I usually do so what better moment than Hollywood's biggest night!

Notable blindspots (adjustments may be issued once seen): Martin Eden, Minari, City Hall, Undine, Tomasso, Never Rarely Sometimes Always, I'm Thinking of Endings Things, Malmkrog, Days.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Last Airbender
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Cheating Hitler: Surviving the Holocaust

Films josh watched in 2021

  • Magic Mike XXL
  • Clueless
  • Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman
  • Jack Frost
  • Raging Fire
  • Old Henry
  • Lamb
  • The Scary of Sixty-First
  • The Thin Man
  • Malcolm & Marie
  • The Night House
  • Silent Night
  • Till Death
  • Escape Room: Tournament of Champions
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Airplane!
  • Nirvana: Unplugged In New York
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • The Adventures of Prince Achmed
  • She Done Him Wrong
  • The Immortal Story
  • Dumbo
  • L'Âge d'Or
  • Lake of Dracula
  • The Fall of the House of Usher
  • Don't Look Up
  • The Curse of the Mummy's Tomb
  • Law of the Border
  • Eyes Wide Shut
  • The Card Counter
  • No Time to Die
  • Seven Chances
  • A Man There Was
  • The Matrix Resurrections
  • Cliff Walkers
  • The Blood of a Poet
  • Sherlock, Jr.
  • Carlito's Way
  • Red Rocket
  • An American in Paris
  • The Last Duel
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • A Charlie Brown Christmas
  • Fargo
  • The Matrix Revolutions
  • Fear and Desire
  • The Unknown
  • Antlers
  • Stop Making Sense
  • Simon of the Desert
  • The Incredible Shrinking Man
  • Sword of Sherwood Forest
  • West Side Story
  • Die Hard
  • Game Over
  • Different from the Others
  • Saludos Amigos
  • Fallen Angel
  • Licorice Pizza
  • The Smiling Madame Beudet
  • The Pilgrim
  • Ménilmontant
  • The Waterboy
  • The Ox-Bow Incident
  • Shoulder Arms
  • The Red Balloon
  • Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert
  • Spencer
  • Zeros and Ones
  • The Vampire Doll
  • Bluebeard
  • A Dog's Life
  • Land Without Bread
  • The Idle Class
  • The Balloonatic
  • Get Carter
  • The Adventurer
  • Who Killed Captain Alex?
  • Easy Street
  • Day Dreams
  • One A.M.
  • À propos de Nice
  • The Great Train Robbery
  • Jingle All the Way
  • The Changeling
  • The Play House
  • The Immigrant
  • Entr'acte
  • The Matrix Reloaded
  • The Sentinel
  • The Haunted House
  • The Goat
  • The Blacksmith
  • The High Sign
  • The Electric House
  • One Week
  • The Rink
  • The Hitch-Hiker
  • Venom: Let There Be Carnage
  • Ken Park
  • Tell Your Children
  • Convict 13
  • The Amazing Transparent Man
  • Ballet Mécanique
  • Killer's Kiss
  • Pay Day
  • Niagara
  • The Frozen North
  • Cops
  • The Scarecrow
  • Neighbors
  • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • Singin' in the Rain
  • Nightmare Alley
  • Nightmare Alley
  • China Girl
  • The Musketeers of Pig Alley
  • Three Little Pigs
  • West Side Story
  • Frankenstein
  • Day of the Fight
  • The Cameraman's Revenge
  • Rain
  • Gertie the Dinosaur
  • Falling Leaves
  • Manhatta
  • Suspense.
  • The Master
  • Streets of Fire
  • Boogie Nights
  • Paper Moon
  • Phantom Thread
  • Detour
  • Resident Evil: Welcome to Raccoon City
  • House of Gucci
  • Jade
  • Disclosure
  • In Cold Blood
  • Flying Padre
  • Steamboat Willie
  • Anemic Cinema
  • Out of the Past
  • The Skeleton Dance
  • Film Study
  • Return to Reason
  • Cash on Demand
  • The Set-Up
  • The Man Who Knew Too Much
  • The Matrix
  • Ocean's Twelve
  • Benedetta
  • Punch-Drunk Love
  • Dogville
  • Hard Eight
  • Sonatine
  • Violent Cop
  • Cold in July
  • Red Notice
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Dune
  • The Rundown
  • Sweet Smell of Success
  • Panic Room
  • Night and the City
  • The Hidden
  • One Shot
  • Hangover Square
  • High and Low
  • I Wake Up Screaming
  • Fubar
  • Mona Lisa
  • The Long Good Friday
  • Perfect Strangers
  • The Window
  • From Beyond
  • Suspiria
  • The Descent
  • The French Dispatch
  • Last Night in Soho
  • Grave of the Vampire
  • Copshop
  • Pet Sematary
  • A Lizard in a Woman's Skin
  • Dune
  • Dune
  • Certified Copy
  • The Exorcist III
  • The Exorcist
  • The Suckling
  • Saw
  • King of the Ants
  • Night of the Living Dead
  • Phenomena
  • Halloween Kills
  • The Last Duel
  • Phantasm
  • The Duellists
  • The Lords of Salem
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Lawrence of Arabia
  • Possession
  • The Card Counter
  • Inside

See all 654

World map

Highly rated films josh is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Spider-Man: No Way Home
  • C'mon C'mon
  • Yuni
  • The Worst Person in the World
  • After Yang

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more