Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★
Edit this entry  
17
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bella

Bella

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Far from the Tree

Far from the Tree

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
13
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★
Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Coraline

Coraline

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stardust

Stardust

2007
×
★★★½
Edit this entry