• Anemic Cinema

  • Nothing But Time

    ★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • The Phantom of the Opera

    ★★★½

  • The Last Laugh

    ★★★★

  • Entr'acte

    ★★★★

  • Diagonal Symphony

  • Ballet Mécanique

  • Cœur fidèle

    ★★★★

  • Our Hospitality

  • Glumov's Diary

  • Safety Last!

  • Häxan

    ★★★★

  • Nanook of the North

  • Nosferatu

    ★★★½

  • Rhythm 21

  • The Phantom Carriage

    ★★★★

  • Manhatta

    ★★★★

  • Genuine

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • How Animated Cartoons Are Made

  • Broken Blossoms

    ★★★

  • Out of the Inkwell

  • The Birth of a Nation

    ★★★★

  • The Cameraman's Revenge

  • An Unseen Enemy

  • The Strength and Agility of Insects

  • Little Nemo

  • The Birth of a Flower

  • The Abyss

  • The Acrobatic Fly

  • A Corner in Wheat

  • The Sealed Room

  • Edgar Allan Poe

  • Those Awful Hats

  • The Diabolic Tenant

  • The Assassination of the Duke de Guise

  • Fantasmagorie

  • Prussian Culture

  • Dreams of Toyland

  • Ben Hur

  • Humorous Phases of Funny Faces

  • The Black Imp

  • The Great Train Robbery

  • The Kingdom of the Fairies

  • The Flying Train

  • A Trip to the Moon

  • Loie Fuller

  • The Enchanted Drawing

  • The Life and Passion of Jesus Christ

  • The Kiss

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Annabelle Serpentine Dance

  • Blacksmith Scene

  • Poor Pierrot

  • Fala

  • Los seis grados de libertad

    ★★★★