Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Walk of Shame

Walk of Shame

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Edit this entry  
11
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Edit this entry  
28
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
24
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
21
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
★★★★
Edit this entry  
21
Stalker

Stalker

1979
×
★★★
Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Edit this entry  
09
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
04
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
02
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Edit this entry  
01
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
18
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
15
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
05
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
03
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Edit this entry  
02
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
02
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Edit this entry  
02
Incendies

Incendies

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
Contact

Contact

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
28
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Edit this entry  
16
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry