Highest rated films

  • Dune

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★½

  • Squid Game

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Still Walking

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★★½

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★½

  • Memories of Murder

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • A Silent Voice

    ★★★★½

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★½

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★½

  • Good Morning

    ★★★★½

  • Fireworks

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 146 Films watched
  • 12.2 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

The Grand Budapest Hotel

Jan 1

Most Watched

Mulholland Drive

3 times

Last Film

Pig

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
111 films
Comedy
36 films
Thriller
31 films
Romance
29 films
Crime
26 films
Animation
21 films
Mystery
21 films
Sci Fi
13 films
Fantasy
13 films
Adventure
13 films
USA
87 films
Japan
32 films
UK
12 films
France
11 films
Canada
9 films
South Korea
9 films
Germany
6 films
Sweden
3 films
Hong Kong
3 films
Spain
2 films
English
106 films
Japanese
37 films
French
19 films
Spanish
18 films
Korean
11 films
German
10 films
Italian
9 films
Russian
5 films
Chinese
5 films
Cantonese
5 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 138 Added 1313

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Kaihe’s most liked review

Titane

Titane

I forgot the feeling of genuinely hating a movie until I watched this lol but at least I wasn’t bored 🤷🏻‍♂️

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Good Liar
Average weighted rating:

3.0

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Non Non Biyori: Vacation
Average weighted rating:

3.8

Films Kaihe watched in 2021

  • Pig
  • Judas and the Black Messiah
  • The Burden
  • Titane
  • Rope
  • Licorice Pizza
  • A Christmas Story
  • Klaus
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Elf
  • Black Christmas
  • Drive My Car
  • After Life
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Bo Burnham: Inside
  • Palm Springs
  • Spider-Man: No Way Home
  • Tangerine
  • It's a Wonderful Life
  • West Side Story
  • The Truman Show
  • Shiva Baby
  • About Time
  • The Sound of Music
  • Mother
  • West Side Story
  • Manchester by the Sea
  • Mulholland Drive
  • Dirty Dancing
  • C'mon C'mon
  • The Handmaiden
  • All Too Well: The Short Film
  • Mulholland Drive
  • Punch-Drunk Love
  • Beginners
  • The Master
  • The Graduate
  • Spencer
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Synecdoche, New York
  • Asako I & II
  • Meshes of the Afternoon
  • Zodiac
  • Mirror
  • Moonrise Kingdom
  • The Darjeeling Limited
  • Persona
  • Bottle Rocket
  • Last Night in Soho
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Vivre Sa Vie
  • Fatal Attraction
  • The French Dispatch
  • The Royal Tenenbaums
  • Rushmore
  • GoodFellas
  • Léon: The Professional
  • Polytechnique
  • American Psycho
  • Blue Velvet
  • Dune
  • Forrest Gump
  • The Departed
  • Your Name.
  • No Time to Die
  • Enemy
  • 20th Century Women
  • Oldboy
  • Blade Runner
  • There Will Be Blood
  • Walk the Line
  • Fireworks
  • No Country for Old Men
  • Eden of the East Movie I: The King of Eden
  • Train to Busan
  • The Housemaid
  • Squid Game
  • The Double Life of Véronique
  • Words Bubble Up Like Soda Pop
  • Breathless
  • Rascal Does Not Dream of a Dreaming Girl
  • Close-Up
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Good Morning
  • Cure
  • Hiroshima Mon Amour
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Rear Window
  • Almost Famous
  • The Shawshank Redemption
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Candyman
  • Booksmart
  • Non Non Biyori: Vacation
  • Trainspotting
  • Mulholland Drive
  • Moonlit Winter
  • Sideways
  • Tampopo
  • Chungking Express
  • Paris, Texas
  • Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo
  • 8½
  • In the Mood for Love
  • Vertigo
  • A Beautiful Mind
  • My Own Private Idaho
  • The Green Knight
  • A Silent Voice
  • Lupin III: The First
  • Requiem for a Dream
  • Summer Wars
  • Gone Girl
  • The Hunt
  • Still Walking
  • Memories of Murder
  • Prisoners
  • Dou kyu sei – Classmates
  • Nobody Knows
  • Lost in Translation
  • The Garden of Words
  • Burning
  • Catch Me If You Can
  • A Quiet Place Part II
  • Good Time
  • Chef
  • Princess Mononoke
  • Sound of Metal
  • Nomadland
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train
  • Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance
  • Minari
  • Magnetic Rose
  • Steins;Gate: The Movie − Load Region of Déjà Vu
  • Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone
  • WandaVision
  • The Girl Who Leapt Through Time
  • Mrs. Doubtfire
  • Animal House
  • There's Something About Mary
  • Airplane!
  • The Good Liar
  • Come and See
  • The Grand Budapest Hotel

World map

Highly rated films Kaihe is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Yuni
  • The Worst Person in the World
  • Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles
  • Mass
  • The Souvenir: Part II
  • Romeo & Juliet

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more