Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★
Edit this entry  
12
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
11
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
06
M

M

1931
×
★★★½
Edit this entry  
05
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
04
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Burden

The Burden

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
After Life

After Life

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★
Edit this entry  
20
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
About Time

About Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Edit this entry