• The House

    The House

    ★★★

    all of the humans look like karsten runquist

  • The Royal Treatment

    The Royal Treatment

    movie has the personality of a loaf of bread

  • Twin Peaks: The Return

    Twin Peaks: The Return

    ★★★★½

    just…terrifying. the stories of its original players were still running in the background, like a soap opera that’s been on the air for a quarter-century. But this time the melodramatic, small town origins are forgotten and what’s left is the pure exploration of evil and decay.

    The Return is an unforgiving world, where old people sell their blood to buy food, where grandmothers get robbed by their grandsons. Where the Log Lady whispers her last mysteries. Where Dr. Jacoby is…

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

    200 favorites

    Green rings? Coded police notes in the form of a vividly decorated female mime? Creamed corn as a manifestation for pain and despair? What goes beyond the basic questions of the story doesn’t even matter. In Twin Peaks, plot is immaterial; moments are everything.

    The show opened with Laura Palmer already dead wrapped in plastic. In Fire Walk with Me, David Lynch unwraps her, showing the full grime and filth of her existence, the deepest reaches of her…

  • Twin Peaks

    Twin Peaks

    ★★★★½

    season 1

    despite the death of Laura Palmer, she is omnipresent-a sacrifice, a beloved one, a scapegoat for the town's desires and dread, and perhaps its redemption. the darkness closes in around this seemingly idyllic tale, further detaching itself from the rails of normality as no-one will remain untouched by evil.

    defying accustomed genre classification, the first season is an intricate, literary narrative that extracts ideas from varying sources and is always deviating in paths at once unforeseen and utterly…

  • Italian Studies

    Italian Studies

    ★½

    2022 Ranked 👍

    vignettes exhibited throughout the 80-minute runtime are several amalgamations of passages from Alina’s (Vanessa Kirby) stories and memories that suddenly became lost. they reveal little about the character, about her creating inevitable relationships, about isolated survival or about anything at all. There's no driving force for the story to be interesting and it ultimately fails to express these moments as significant chapters that shaped her life once upon a time.

    this is a film that follows a…

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★

    you can tell this is an apple movie by the curved edges of the frame

  • Scream

    Scream

    ★★★½

    I just know half of those people have letterboxd accounts so no wonder that happened

  • Dawn of the Dead

    Dawn of the Dead

    ★★★

    ahhhh the good old days when Zack Snyder was still sane and still hasn’t discovered those masterfully atrocious Canon Dream Lenses.

  • Eternals

    Eternals

    ★★★

    sersi didn't even try to move on dane looks exactly like ikaris

  • Batman Returns

    Batman Returns

    ★★★★½

    probably the most appropriate movie ever to have a Happy Meal tie-in

  • Jennifer's Body

    Jennifer's Body

    ★★★½

    Nothing says 2000s like Johnny Simmons and his hideous bangs! god I haven’t been this irritated since Jesus invented the calendar